POPIS A FORMY VZDĚLÁVÁNÍ

Vzdělávání na naší MŠ probíhá podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání vydaného v Praze dne 1. 9. 2016 pod č.j. 32 405/2004 - 22 a dle ŠVP pod názvem "Hrajeme si a poznáváme svět". Vzdělávání se uskutečňuje během celého dne, ve všech činnostech a situacích. Využíváme vyváženého poměru spontánních a řízených aktivit. Učení je založeno na smyslovém vnímání, na spontánní aktivitě dětí, experimentech, pokusech, na vlastních prožitcích a zážitcích. Pracujeme individuálně, ve skupinách, dvojicích i frontálně. Veškerá činnost je založena na hře dětí. Zaměřujeme se na všechny oblasti vzdělávání s rozšířením výtvarné, hudební a pohybové části. Do celého programu je po celý rok začleněna ekologická výchova. Využíváme krásného prostředí zahrady a činnosti sem přenášíme v co nejširší míře.

Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami máme vytvořené individuální plány, pro děti s odkladem školní docházky se soustředíme na činnostmi, které jim dělaly největší problémy, pracujeme především individuálně. u Dětí mladší 3 let se zaměřujeme především na postupnou a klidnou adaptaci, na sebeobslužné činnosti,na velmi klidnou atmosféru plnou citů.

Chceme v dětech probudit touhu po učení, jejich aktivitu, samostatnost, podporovat řečovou i matematickou gramotnost, vést je k tomu, aby uměly řešit problémy, aby byly tvůrčí a měly svou představivost, fantazii, aby měli kladný vztah ke svému městu, svému okolí, své zemi a měly sounáležitost s živou i neživou přírodou a uměly si přiznat zodpovědnost za stav v jakém se nachází.

Celý kolektiv klade důraz na individuální přístup ke každému dítěti, na jeho individuální potřeby a zvláštnosti, na porozumění každé osobnosti. Pracujeme jednotně a v co nejužší formě se snažíme spolupracovat s rodiči, abychom byli dobří a vyrovnaní partneři.Při své práci využíváme metody prožitkového a situačního učení, kooperačního a interaktivního učení, didakticky cílené činnosti založené na motivaci. Celá vzdělávací nabídka využívá aktivní účasti dtěte a individuální přístup.

Zaměřujeme se na polytechnické vzdělávání. Podařilo se nám obohatit výuku zakoupením MagicBoxu, kde můžeme podporovat informační gramotnost.

Během celého roku je prováděna individuální logopedická péče, 1x za týden i ve spolupráci s rodiči.

Využíváme i dalších nadstandartních aktivit - výlety, exkurze, odpoledne s rodiči... Tyto aktivity zařazujeme během celého roku, plánujeme podle současných podmínek, situací, počasí...

Jsme zapojeni do celostátní sítě Mrkvička, spolupracujeme s centry a během celého roku zařazujeme ekologické aktivity.